25 maja 2018 r., w piątkowe popołudnie, spotkaliśmy się na Pikniku Naukowym – wydarzenie zostało zorganizowane w Szkole Podstawowej w Pręgowie jako zwieńczenie projektu Kompetencje Kluczowe Kluczem do Kariery w gminie Kolbudy (znanego jako 4xK). Naukową cześć wydarzenia wsparło Stowarzyszenie „bez rutyny” (w ramach projektu Kulturalne Warsztaty Naukowe, realizowanego ze wsparciem gminy Kolbudy) oraz Magnesium. A działo się naprawdę sporo! Naukowe atrakcje przyciągały nie tylko dzieci ale również dorosłych. Ha! – niektórym włosy stawały dęba! No cóż – nie oznacza, to że działy się tam rzeczy straszne i przerażające – to tylko efekt uboczny przepływu ładunków elektrycznych – ale jakże widowiskowy! Przekonaliśmy się również o tym, że z elektrycznością czy magnetyzmem może być mnóstwo innej frajdy – naprawdę niezwykłe zjawiska kryły się za tajemniczymi nazwami takimi jak dzwonek Franklina, klatka Faradaya czy ferrofluid.
Na stanowiskach chemicznych mieliśmy okazję poeksperymentować z kolorami – przekonując się, że w probówkach można wywołać i złoty deszcz, i przepiękną tęczę i że to wszystko może jeszcze zmieniać kolory – na przykład w zależności od temperatury. Ponieważ – jak wszyscy wiemy – za każdym porządnym chemikiem ciągną się kłęby dymu i tu dymów nie zabrakło. Tak, tak – był dym! Bywało też bardzo mroźnie – ciekły azot to nie przelewki! – to prawda, bo podczas przelewania znika – ale jak już zamrozi, to poważnie! Bywało tajemniczo – ciągle coś znikało, zmieniało kolory, dymiło, ufff!
Mogliśmy również zostać entomologami – i uzbrojeni w specjalistyczne siatki wyruszyć na pobliską łąkę w poszukiwaniu interesujących okazów. Cóż – każdy pewnie umie odróżnić motyla od pająka – ale kto z nas widział omomiłka? Pewnie każdy – ale na pewno nie każdy o tym wie. Przyroda często potrafi nas zadziwić – a miny młodych badaczy, którzy na własne oczy mogli przekonać się o bogactwie świata owadów tętniącego pod naszymi stopami, to wielkie i szczere zdziwienie potwierdzały.
Wśród pozostałych atrakcji koniecznie wymienić trzeba zabawy angażujące nasze szare komórki (gry matematyczne matematyczne i logiczne) oraz zręczne ręce, które przydawały się w budowaniu papierowych brył oraz konstruowaniu, wymagających niezwykłej precyzji, figurek uczących nas czym jest środek ciężkości. Atrakcje uzupełniał niezwykły basen – wypełniony cieczą, która raz była płynna, raz nie – dziwne to było wrażenie – ale potaplać się w niej było warto. Wierzymy, że garderoba dzieci dała się doprowadzić po wszystkim do porządku 🙂 Ale jedno dodatkowe pranie nie jest chyba zbyt wygórowaną ceną za TAKĄ zabawę. Ale co tu dużo gadać – popatrzmy na zdjęcia!
Dziękujemy za pomoc studentom Uniwersytetu Gdańskiego – wsparło nas Naukowe Koło Chemików, Koło Naukowe Matematyków oraz studenci fizyki, pani Karolinie Rok – Serkowskiej – oraz pani Małgosi Piotrowicz (EduBio), która nie tylko wie co w trawie piszczy, skrzypi, szumi i milczy, ale też wspaniale się swoją wiedzą – i entuzjazmem! – dzieli.
Piknik został zorganizowany w ramach projektu Kulturalne Warsztaty Naukowe finansowanego przez Gminę Kolbudy.