Pomorskie Mecze Matematyczne

VIII Edycja Pomorskich Meczów Matematycznych

Stowarzyszenie „bez rutyny” wraz z Wydziałem Matematyki Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego organizuje ósmą edycję Pomorskich Meczów Matematycznych. Są to jedyne w swoim rodzaju drużynowe konkursy matematyczne: prowadzone w formule, która wspaniale promuje zarówno samą matematykę, jak i zajmowanie się matematyką, oraz przede wszystkim uczniów, ich nauczycieli i macierzyste szkoły. Każdy mecz, bo o takiej rywalizacji tu mowa, poprzez swoją oprawę staje się świętem matematyki w danej szkole. Rozgrywki owocują nowymi przyjaźniami między uczniami, nauczycielami i szkołami, współpracą kółek matematycznych, wspólnymi wyjazdami i innymi wydarzeniami. Pamiętamy też, że mecz to nie tylko rywalizacja, ale także fantastyczna okazja, by nauczyć się czegoś nowego, by zdobyć doświadczenia w publicznych wystąpieniach oraz prezentowaniu własnych racji.

Mecze wracają po rocznej przerwie – z nieco odmienioną ekipą organizującą. I przy dodatkowym wsparciu Koła Naukowego Matematyków Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku rozgrywki organizowane są jedynie dla najmłodszych drużyn, czyli w kategorii młodzicy – obejmującej uczniów szkół podstawowych do 6 klasy włącznie.

Zapraszamy do zgłaszania się do rozgrywek w roku szkolnym 2024/2025! Dostępny jest formularz zgłoszeniowy.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 19 stycznia 2025 roku.

Szczegółowy harmonogram rozgrywek zostanie ogłoszony po zakończeniu rejestracji.

Zakładamy, że wszystko dobrze pójdzie i w przyszłym roku włączymy do zabawy również pozostałe kategorie – a więc zagrają z nami również:

  • juniorzy – czyli uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych;
  • uczniowie szkół ponadpodstawowych

Przypominamy, że w rozgrywkach udział biorą 10-osobowe drużyny reprezentujące szkołę (przy czym w każdym meczu mogą brać udział inni uczniowie!). Każdy mecz składa się z dwóch części: w pierwszej drużyny przygotowują się – w ciągu godziny rozwiązują zestaw 10 zadań (takich samych dla obu drużyn); w drugiej zadają sobie nawzajem po cztery zadania (z zestawu, nad którym pracowali w pierwszej części). Zadania punktowane są przez jury. Zadania są różne, łatwe i nieco trudniejsze, unikamy zadań bardzo trudnych! Wszystkie mają na celu wyeksponowanie trudnej sztuki argumentacji – uzasadnienia podanego rozwiązania. Po szczegóły odsyłamy do opisów poprzednich rozgrywek (linki na dole strony). Znaleźć tam można zarówno regulaminy, jak i treści zadań (z rozwiązaniami).

Jak to właściwie wygląda? Warto zapoznać się z humorystyczną wizją meczu matematycznego zaproponowaną przez Koło Naukowe Matematyków Uniwersytetu Gdańskiego. Hmm, w praktyce może to wyglądać nieco inaczej – ale na pewno jest to zawsze wspaniała zabawa, pełna emocji – oraz ciekawej matematyki.

Zapraszamy do zapoznania się z ważnymi dokumentami:

Wszelkie uwagi czy pytania proszę kierować mailem na adres stowarzyszenie@bezrutyny.pl lub pmm@ug.edu.pl.

Za nami już siedem edycji rozgrywek: