Od 22 do 26 sierpnia 2016 r, w godzinach od 9:30 do 12:30, w świetlicy wiejskiej w Ostróżkach, odbywały się zajęcia dla dzieci z klas 1-6 szkół podstawowych.
Codziennie proponowaliśmy ciekawe, zabawne i twórcze zajęcia, porcję ciekawostek naukowych, ćwiczenie wyobraźni i dobrą zabawę!
Tydzień warsztatów dla dzieci Stowarzyszenie „bez rutyny” zorganizowało w ramach projektu Kulturalne Warsztaty Naukowe. Cykl warsztatów przygotowała pani Marta Gulgowska. Projekt ten jest sfinansowany w całości przez Gminę Kolbudy.
Codziennie od poniedziałku do piątku (22-26.08.2016 r.) w godzinach od 9:30 do 12:30 w świetlicy wiejskiej w Ostróżkach odbywały się niecodzienne zajęcia…
W poniedziałek przyjechała do nas pani Dorota Białczak – rzeźbiarka, przyniosła duuużo gliny i specjalne narzędzia do pracy z gliną. Udało nam się samodzielnie wykonać niezwykłe przedmioty, niektóre użytkowe – kubki, miski, talerzyki, powstały też świnki, jeżyki i wiele innych 🙂
Tego dnia pojawiła się w świetlicy również pani Małgorzata Gołąb – Buśko z całą masą (nie, nie gliny 😉 ) rekwizytów. Bawiliśmy się muzycznie – rytmicznie do utraty tchu.
We wtorek pani Katarzyna Jażdżewska odkryła przed nami sekrety origami. Starsze dzieci tworzyły moduły do dużej figury przestrzennej, a młodsze przygotowały serduszka – zakładki do książek. Po sporej dawce ruchu – pani Małgosia przygotowała również na wtorek cały worek zabaw 🙂 – starszaki kończyły figurę, a młodsze dzieci pozginały papier w kształt misia.
W środę królowała chemia, pani Marta Gulgowska przygotowała dla nas kilka czarodziejskich sztuczek – jak się potem okazało, nie była to wcale żadna magia, ale reakcje chemiczne. W dodatku część z nich możemy przeprowadzić sami w domu. Po pokazach chemicznych dowiedzieliśmy się co to jest napięcie powierzchniowe, sprawdziliśmy samodzielnie jak można je zmniejszyć i ile zabawy to zjawisko może nam przynieść 😉 Samodzielnie skonstruowaliśmy przyrządy do puszczania wielkich baniek mydlanych. Mogliśmy je od razu po zrobieniu wypróbować.
W czwartek świetlica w Ostróżkach zamieniła się w laboratorium fizyczne. Przyjechał do nas pan Michał Mońka wraz z panią Marleną Rygusik i panem Mateuszem Wittstockiem . Przywieźli lasery, mikroskop cyfrowy, różne soczewki, elektromagnesy i wiele innych urządzeń, aby przybliżyć nam niektóre prawa i zjawiska fizyczne. Mieliśmy okazję prześledzić mechanizm powstawania chmur i samodzielnie przy pomocy pompki do roweru wytworzyć chmurę w butelce. Wytworzyliśmy dwutlenek węgla i użyliśmy go jako środka gaśniczego, przygotowaliśmy herbatę w woreczku śniadaniowym i próbowaliśmy rozdzielić elektromagnesy – nikomu się nie udało… A po doświadczeniach fizycznych przyszła pora na ćwiczenia fizyczne! Drużynowa rywalizacja sportowa na świeżym powietrzu dostarczyła nam sporo emocji 🙂
Piątek zaczął się od wykreślanek i kolorowanek wprowadzających w temat zajęć o kosmosie. Zajęcia przygotowała pani Małgorzata Grzywińska. Wraz z panią Eweliną Łęgowską wprowadziły nas w Kosmos! Dowiedzieliśmy się, że Układ Słoneczny składa się z 8 Planet, a centralnym punktem układu jest Słońce, że słońce nie świeci tylko w dzień, a księżyc nie świeci, tylko odbija światło słoneczne. W słodki sposób przekonaliśmy się, że w próżni praktycznie nie ma powietrza.
W trakcie zajęć „polecieliśmy” w kosmos, który sami stworzyliśmy, w dodatku udało nam się w tę podróż odpowiednio ubrać – jak prawdziwi kosmonauci.
W końcu przyszedł czas podziękowań – szczególnie wolontariuszom, naszym nieco tylko starszym kolegom i koleżankom, którzy codziennie służyli nam pomocą. Dziękujemy Szczepanowi Buśko, Martynie Galinskiej, Łukaszowi Graffowi, Darii Gulgowskiej, Emilii Jankowskiej, Marcelowi Majosze i Zosi Woźniak.
Na zakończenie każdy z uczestników warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplom i coś słodkiego :))